Menü

BES

Bireysel Emeklilik Sistemi Sorgulama

  BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

  ARAÇ

  Sizin için en iyi araç sigorta & kasko teklifi bifiyatla’da

  SAĞLIK

  Sizin için en uygun sağlık sigortası teklifi bifiyatla’da

  DASK

  Eviniz için en güvenli sigorta teklifi bifiyatla’da

  İŞYERİ

  İşyerininizin tüm riskleri için en iyi fiyat bifiyatla’da

  Bireysel Emeklilik Sistemi

   Bireysel Emeklilik Sözleşmesi, anlaşmayı imzaladıktan itibaren 60 gün (2 Ay) içerisinde yürürlüğe konulmaktadır. Bu belirtilen süreden önce iptal etme hakkına sahipsiniz.

   Sözleşmeniz yürürlüğe girmeden evvel Bireysel Emeklilik Sisteminizin iptalini istemeniz durumunda, 10-20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırmış olduğunuz ücret size iade edilmektedir.

   BES sistemi sözleşmesi kapsamında verilen yürürlülük süresi aktif olmamak koşulu sağlandığında Bireysel Emeklilik İptallerinde iade edilen ücretten kesinti yapılmamaktadır.  Ancak sözleşme kapsamında yürürlülük süresinin başlaması durumunda yatırılan paradan kesinti yapılmaktadır. Bu nedenle, sözleşmeden önce uzmana danışılması önerilmektedir.

   BES sisteminden çıkmak isteyen adayların öncelikle anlaşma sağladığı şirket ile görüşme sağlaması gerekmektedir.

   Zorunlu bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olan kişiler dilediği zaman sistemden ayrılma hakkına sahiptir. BES sistemi devlet katkısı olan bir sistemdir. Bu yüzden size verilen 3 yıl koşulunu sağlamadan sistemden ayrılmanız durumunda herhangi bir devlet katkısı alamazsınız.

   BES hizmeti devlet katkısı sayesinde daha avantaj sağlamaktadır. Ancak bu sistem kapsamında devlet katkısı hakkı elde etmeniz yıllara göre farklılık göstermektedir. Sistemde fazla kalmanız halinde, devlet katkınızda da artış olacaktır.

   Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni bir döneme girilmiştir. Bu sayede yatırılan ücrete %25 oranında devlet katkısı eklenmektedir.

   Devlet katkısı sayesinde Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcıları tasarruflarını güvenli bir şekilde yapmaktadır.

   Örneğin; yatıracağınız 320 TL için %25 devlet katkı payı verir. Yani devlet katkısı ile bu tutar 400 TL olarak hesabınıza yatırılır.

   Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakediş Süreleri

   Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında 3 yılı doldurmadan ayrılmanız durumunda devlet katkısı alamazsınız,

   Bireysel Emeklilik Sigorta Sisteminde en az 3 yıl süre ile kalınırsa %15’ine,

   Bireysel Emeklilik Sigorta kapsamında en az 6 yıl süre ile kalınırsa %35’ine,

   Bireysel Emeklilik Sigorta Sisteminde en az 10 yıl süre ile kalınırsa %60’ına,

   Bireysel Emeklilik Sigorta Sisteminde emekli olmanız, vefat etmeniz ya da maluliyetiniz durumunda ise yatırımınızın %100’ün hepsini kullanmaya hak kazanmış olursunuz.

   BES hizmeti kapsamında yapacağınız düzenli ödemeler sayesinde, ileriye dönük elde edeceğiniz yatırımda avantajlı olmanıza olanak sağlar.

   Uygun miktarlarda bütçenizi yormayacak yatırımlar ile ek gelir sağlamanıza olanak sağlayan Bireysel Emeklilik Sisteminde yerinizi almak için konusunda bilgili uzmanlarımızla görüşebilir, destek alabilirsiniz.

   Bireysel Emeklilik Hesaplama yöntemi sayesinde, aylık ödemelerinizin bitiminde bütçenizi kontrol edebilirsiniz.

   Düzenli ödemeler sayesinde, ödeme planı hakkında destek almak için BES başvuru formunu doldurabilirsiniz.

   Bireysel emeklilik sistemi; emeklilik dönemi gelmeden önce, düzenli bir şekilde yapılan yatırım sürecidir. Bu sayede, emeklilik döneminde kişi hayat standardını üst seviyelere çıkartabilmektedir.

   Bireysel emeklilik sistemi; yatırım fonunun uzun vadeli olarak değerlendirilmesine olanak tanımaktadır.  Bu nedenle gelecek odaklı düşünen her birey için BES uygundur.

   Eğer kişi yatırım planını uzun vadede değil de kısa vadede yapmayı düşünüyorsa, o halde tercihini Bireysel Emeklilik Sisteminden yana kullanmamalıdır.

   Özetle, BES kişinin iş hayatı boyunca küçük miktarlarda yaptığı birikimlerin kişiye emeklilik döneminde gelir olarak dönmesine yardımcı olan birikim odaklı bir sistemdir.

   Tasarruf imkânı sağlayan BES, Türkiye’de 2001 yılının Mart ayında Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile yürürlüğe girmiştir.

   2001 yılının Mart ayında yürürlülüğe giren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 27 Ekim 2003 tarihinde tamamen uygulanmaya başlamıştır.

   BES sisteminin katılımı mecburiyet teşkil etmemek ile birlikte, birikim yapmak isteyen tüm vatandaşlara açık bir uygulamadır.  Bu sisteme katılan kişiler, BES kapsamında olan tüm avantajlardan yararlanma hakkına sahip olurlar.

   Ancak, Zorunlu bireysel emeklilik (otomatik bireysel emeklilik) adı altında uygulanan sisteme katılım mecburidir. Bu sisteme katılan bireylerin, uygulamada kalması zorunluluk arz etmemektedir.  Zorunlu bireysel emeklilik (otomatik bireysel emeklilik) sistemine giriş yapıldıktan sonra istenilen zamanda sistemden çıkış yapılabilir.

   Sigorta uygulamalarının hepsinde belli başlı şartlar bulunduğu gibi BES kapsamında da sağlanması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

   Belirtilen şartları sağlayan her birey Bireysel Emeklilik Sistemine katılım sağlayabilir.

   Bunun ile birlikte, BES’e katılım sağlayan kişiler; giriş tarihinden hesaplanmak üzere en az 10 yıl süre ile sistemde bulunmak zorunda olup, 56 yaşının tamamlanması ile emeklilik hakkı elde edebilmektedir.

   Fiil ehliyetine sahip olan bireyler, Bireysel Emeklilik Sistemine katılma hakkına sahiptir.

   Sisteme katılabilmek için, 18 yaşın üzerinde olunması gerekmektedir.

   SGK kapsamında olan – SGK kapsamında olmayan herhangi bir meslek gurubuna ait kişi Bireysel Emeklilik Sistemine katılma hakkına sahiptir.

   BES kullanıcıları çeşitli avantajlar elde etmektedir. Bu sistem sayesinde, çalışma hayatı boyunca yapılan küçük birimler sayesinde emeklilik dönemi avantaja çevrilebilmektedir.

   Uzun vadede birikim yapmak isteyen kişiler açısından oldukça avantajlı olan Bireysel Emeklilik sistemi uzun vadede yatırım yapabilmenin kolaylığını sağlamaktadır.

   BES’e katılmayı planlayan her birey ilk olarak, BES’in artı ve eksi yönlerini araştırmaktadır.

   Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarına bakıldığında, öncelikle dikkat çeken artı yön herhangi bir giriş ücreti ödenmemesidir.

   Uzun vadede tasarruf yapmaya olanak sağlar.

   BES süreci her zaman devlet kontrolü altındadır. Bu sayede, Bireysel Emeklilik Sistemi kullanıcılarına güvenli bir hizmet sunmaktadır.

   BES kapsamındaki tüm emeklilik fonları vergiden muaf tutulmaktadır.

   Birikim yapmayı erteleyen kişiler için BES oldukça avantajlı bir süreçtir.

   Aynı zamanda BES kişinin maddi durumunu dikkate alarak esneklik sağlamaktadır. Bu avantaj sayesinde, birey istediği zaman BES hesabını aktif/pasif hale getirebilir.

   BES hizmeti devlet tarafından desteklenen bir uygulama olduğu için, %25 oranında devlet katkı payı ile hizmet vermektedir. Bu sayede emeklilik döneminde kullanmak üzere yaptığınız yatırımlar aynı zamanda %25’lik artışlar göstermektedir.

   Bireysel Emeklilik Hesabınızı istediğiniz zaman istediğiniz şirkete taşıma hakkınız bulunmaktadır. Bu değişim için herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekmez.

   Uzun vadede getiri elde etmenize olanak sağlayan Bireysel Emeklilik Sisteminin iptali için bazı maddeler söz konusu olmaktadır. Sözleşme yürürlüğe girmeden evvel Bireysel Emeklilik Sisteminde bulunan hesabınızın iptalini yapabilirsiniz.

   BES kapsamında yaptığınız sözleşmeniz, size o zamana kadar biriken birikimlerinizi alarak hesabınızı kapama hakkı vermektedir. Ancak, sözleşme kapsamında belirlenen süreyi doldurmama halinde, sözleşmeden ayrılma talebinde bulunursanız, ayrılma zamanının dikkate alınarak kesinti uygulanması söz konusu olur.

   Ülkemizde Faaliyet Gösteren Sigorta Şirketleri