Deprem Sigortası Ne Kadar?

Deprem Sigortası Ne Kadar?

Deprem, Türkiye’nin birçok bölgesinde yüksek risk taşıyan bir doğal afettir ve bu nedenle de depremden doğabilecek maddi hasarları karşılamak için deprem sigortası yaptırmak oldukça önemlidir.

Deprem sigortası ne kadar? Sorusu ise bu noktada en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Deprem sigortası fiyatını etkileyen çeşitli faktörler bulunurken, bu faktörler arasında şunlar yer almaktadır.

Yapının özelliklerine göre;

  • Betonarme yapılar, diğer yapılara göre daha düşük riskli kabul edilir ve daha uygun fiyatlıdır.
  • Yeni yapılar, eski yapılara göre daha sağlam kabul edilir ve daha düşük fiyatlıdır.
  • Yüksek katlı binalar, düşük katlı binalara göre daha yüksek riskli kabul edilir ve daha pahalıdır.
  • Daha geniş binalar için daha yüksek prim ödenir.
  • Türkiye, deprem riski açısından farklı bölgelere ayrılmıştır. Daha yüksek riskli bölgelerde sigorta primleri daha yüksektir.

Sigorta kapsamına göre;

  • Temel teminat, deprem sonucu binanın hasar görmesi veya yıkılması durumunda tazminat ödenmesini kapsar.
  • Yangın, sel, su baskını gibi ek teminatlar da sigortaya eklenebilmektedir. Ek teminatlar, sigorta primini yükseltir.

Farklı sigorta şirketleri farklı fiyat politikaları uygulamaktadır. Bu nedenle de sigorta teklifi almadan önce farklı şirketlerden fiyat araştırması yapmak önem arz etmektedir. Deprem sigortası primi, yukarıda belirtilen faktörlere göre hesaplanmaktadır.

Sigorta şirketleri, bu faktörleri göz önünde bulundurarak risk değerlendirmesi yapmakta ve buna göre prim tutarını belirlemektedir.

2024 DASK Fiyatları

Zorunlu Deprem Sigortası veya bilinen adıyla DASK sigortası, Türkiye’de tüm konutlar için zorunlu bir sigorta türüdür. DASK sigortası primleri, bina türüne ve metrekareye göre belirlenmektedir. 2024 DASK fiyatları bu noktada sigorta yaptırmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilirken, 2024 yılı için DASK sigortası primleri şu şekildedir.

  • Betonarme binalar 3.016 TL
  • Diğer yapılar 2.080 TL

DASK sigortası, sadece binanın hasar görmesi veya yıkılması durumunda tazminat ödemektedir. Eşyalarınızın depremden zarar görmesini de karşılamak içinse özel deprem sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Özel deprem sigortası primleri, DASK sigortası primlerine göre daha yüksektir.

Zorunlu Deprem Sigortası Aylık Mı Yıllık Mı?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK), Türkiye’de deprem riski altındaki tüm binalar için zorunlu olan bir sigorta türüdür. Birçok kişi DASK’ın aylık mı yıllık mı yapılması gerektiği konusunda tereddüt yaşamaktadır.

Zorunlu deprem sigortası aylık mı yıllık mı? Sorusuna yanıt olarak; DASK poliçelerinin süresi bir yıldır. Poliçenin başlangıç tarihi, sigorta teklifinin kabul edildiği ve primin ödendiği tarihtir. Poliçenin bitim tarihi ise başlangıç tarihinden bir yıl sonradır.

DASK poliçesinin her yıl yenilenmesi zorunludur. Poliçenin yenilenmemesi halinde, bina depremden zarar görürse sigorta tazminatı alınamaz. DASK poliçesinin yenilenmesi için sigorta şirketine veya DASK’ın internet sitesine başvuru yapılabilmektedir.

DASK poliçesi yenilenmezse, bina depremden zarar görürse sigorta tazminatı alınamamaktadır. Bu durumda, binanın yeniden inşası veya onarımı için tüm masraflar sigortalı tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca DASK poliçesi olmayan binalara elektrik, su ve doğalgaz aboneliği yapılamamaktadır.

En Ucuz DASK Yapan Sigorta

Deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, patlama, tsunami ve yer kayması gibi olaylar neticesinde oluşabilecek maddi zararları karşılayan DASK sigortası için en uygun fiyatlı teklifi sunan sigorta şirketini arayan kişiler, birden fazla sigorta şirketinden DASK teklifi alarak fiyat karşılaştırması yapabilmektedir.

Bunun için de Bifiyatla.com, En ucuz DASK yapan sigorta şirketlerini bulabilmeniz ve tüm seçenekleri tek bir siteden kolayca değerlendirip teklif alabilmeniz için kusursuz bir hizmet sunmaktadır. Sitemiz aracılığıyla farklı şirketlerin tekliflerini kolayca karşılaştırabilirsiniz.

 

BİFiyatla ailesi üyelerine ‘’Sigortaya Dair Ne Varsa’’ Trafik Sigortası, Kasko, Sağlık Sigortası, Konut Sigortası, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası başta olmak üzere EN İYİ HİZMETİ, bütçenize uygun EN İYİ FİYATLA sunmayı hedef olarak seçtik.

Need Any Help? Or Looking For an Agent

© 2024 Her hakkı Bifiyatla Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti’ye aittir. | Tasarım: MorGrafik