Trafik Sigortası Hakkında

Sizin için en iyi araç sigorta & kasko teklifi bifiyatla’da

Trafiğe çıkan motorlu araçların yasal açıdan yaptırmasının zorunlu olduğu bu sigorta meydana gelen trafik kazası halinde karşı tarafın zararlarını karşılar. Trafik sigortası olmayan araçlar seyir halindeyken trafik ekiplerince saptanırsa;

 • Taşıt trafikten men edilir ve araç otoparka çekilir.
 • Taşıt sahibi taşıtını almak istediği takdirde ilk olarak poliçesini yaptırması gerekir.
 • Sonrasında çıkan çekici masrafı ile otopark masrafını ödeyerek taşıtı geri alabilir.
 • Bu taşıtlar tespit edildiğinde maddi cezası yazılır ve bu ceza 15 günde ödendiği takdirde erken ödeme indirimi elde eder.

Araç sahibinin taşıt sigortası bulunmaması halinde, trafikte kazaya karışır ve taşıt sahibi bu durumda kusurlu kabul edilirse eğer, oluşan bütün hasarları kendisi karşılar.

Zorunlu trafik sigortasını bulunmaması ya da yenilememesi halinde araç sahipleri her sene için %5 gecikme cezası öder. Zorunlu araç sigortası ödemesi zamanında yaptırılmadıysa eğer, araç sahibinin mevcut basamağı aynı kalır ve indirim hakkı kaybedilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yenileme dönemlerini unutulmaması gerekir.

Karayolu Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın genel şart ve koşulları kapsamında, ülke sınırları içerisinde seyir halindeki taşıtların 3. şahıslara vereceği zararları teminat altına alan sigorta ürünüdür.

Trafikteki her bir aracın yasal bakımdan trafik sigortası yaptırması hali zorunludur. Trafik sigortanız, eğer ki taşıtı kullanırken bir kaza yapmanız durumunda yasal bakımdan sorumlu olacağınız bedeli telafi edecektir.

Trafik sigortası yapan sigorta şirketleri aşağıda yer almaktadır. Bunlar;

Anadolu Sigorta,
Ankara Sigorta,
Bereket Sigorta,
Doğa Sigorta,
ERGO Sigorta,
Eureko Sigorta,
GİG Sigorta,
Groupama Sigorta,
Güneş Sigorta,
HDI Sigorta,
Koru Sigorta,
MAPFRE Genel Sigorta,
Quick Sigorta,
Ray Sigorta,
Sompo Japan Sigorta,
Türk Nippon Sigorta,
Unico Sigorta,
Zurich Sigorta

Trafik sigortası hasarsızlık halinde uygulanan hasarsızlık indirimi, taşıt sahibinin sigorta süresince kaza yapmaması halinde poliçe yenilemesinde uygulanan indirim, kaza yapması halinde ise poliçe yenileme tutarında artış şeklinde yansıyan uygulamadır.

Trafik sigortasında hasarsızlık halinde uygulanan indirimi hakkında detaylı bilgi bifiyatla.com adresimizden ulaşılabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 2017 Mayıs tarihinde uygulamaya konan yönetmelikle tavan fiyat uygulanmaktadır. Uygulamada aylık olarak %1,5 artış düzenlemesi yapılması ve Türkiye’nin 8 bölgeye ayrılarak kaza risk artışı ve azalışının da uygulanması kararlaştırılmıştır.

Bireyin hasarsızlık kademesi, taşıt türü ve taşıtın kullanılacağı şehre göre tavan fiyat baz alınır. Sigorta şirketleri tavan fiyatın üzerinin fazlasını sunamaz. Teklif veren sigorta şirketinin ölçütleri değişkenlik gösterdiği için bu ölçütler zaman zaman güncellenmektedir.

Trafik sigortası yalnızca üçüncü şahısların zararlarını karşılar. Kaza yapanın aracının hasarını karşılamaz. Kendi taşıtının hasarının karşılanması için kişinin kasko sigortası yaptırması gerekmektedir.

Trafik kazası durumunda yaralananların kaza tespit tutanağı dikkate alındığı zaman kazada kusur oranına, bireylerin genel bir sağlık sigortasının bulunup bulunmadığına dikkat edilmeksizin tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları dâhil bütün tedavi giderleri SGK tarafından ödenir. SGK tedavi giderleri ise Sağlık Uygulama Tebliği’nce gerçekleştirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Trafik sigortası hakkında sıkça karşılaşılan sorular.

Trafik sigortasında sigortalının isteğine göre ek teminatlar eklenebilmektedir. Bu ek teminatlar;

 • Aracın satılması hali
 • Aracın trafikten men edilmesi hali
 • Sigortalının vefatı hali
 • Aracın pert olması halinde, iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

Poliçe iptali için;

 • Aracın satışı halinde satış sözleşmesi
 • Aracın trafikten men edilmesi durumunda trafik tescilden çekme belgesi
 • Sigortalının vefatı halinde veraset ilâmı
 • Aracın pert olması durumunda sigorta, sigorta acentesince doğrudan iptal gerçekleştirilir.

Poliçe ödemeleri istendiği takdirde taksitlendirilebilmektedir. Ancak taksit seçenekleri şirketlere göre değişkenlik göstermektedir.

Bu durumda poliçe primine aylık olarak %5 zam yapılır. Bununla beraber aracın seyir halindeyken yakalanması halinde aracın bağlanmasına kadar uzayan durumlar ve ek masraflar bulunur.

Trafik sigortası için yapılması gereken çok basit adımdan vardır. Bu işlemi doğru ve hızlı bir biçimde tamamlamak için “Bifiyatla” ekibinden destek alabilirsiniz.

Poliçe kaybedildiği zaman acentenizle görüşerek yeniden basılmasını isteyebilirsiniz. Poliçeler, acentelerde 10 sene depolanmaktadır.

Hemen Teklif Al!

En Uygun Araç Kasko Sigortası Fiyatları